These are the judges for the RIHS 2020 as of November 2019.

Tuesday 21 July

Coloured Horses (ride) – Mr Nathan Arnold
Coloured Horses (conf) & Coloureds Supreme – Mrs Georgina Andrews
Coloured Ponies (show) – Mr Philip Cooper
Coloured Ponies (conf) & Coloureds Supreme – Mr Wynn Morris

Wednesday 22 July

Working Hunter Ponies (jumping) – Mr Anthony Evans
Working Hunter Ponies (conf) – Miss Z L Micallef
Show Hunter Ponies (show) – Mr Chris Hunnable
Show Hunter Ponies (conf) – Mrs Jo Jefferson
Pure Bred Arabs (ride and conf) – Miss Stephanie Turner
Hackneys – Mr Craig Purver
P(UK) Young Riders M&M Ridden classes (conf) – Miss Jayne Brace
P(UK) Young Riders M&M Ridden classes (perf) – Mrs Rosemary Young

Thursday 23 July

Ladies Hunter (ride) and Amateur Riding Horses (ride) – Mrs Anna Levy
Ladies Hunter (conf) and Amateur Riding Horses (conf) – Mr Simon Reynolds
Hunters – Lightweights (ride) – Miss Lesley-Anne Webb
Hunters – Middleweights (ride) – Ms Bumble Thomas
Hunters – Heavyweights (ride) – Mr Ian Smeeth
Hunters (conf) – Mr Michael Maryan
Shoeing Prize – TBC
BSPS Heritage M & M Open Classes (show) – Mrs Mary Rose Cole
BSPS Heritage M & M Open Classes (conf) – Mr Paul Brightwell
BSPS Heritage M & M LR and FR (show) – Miss Vanessa De Quincey
BSPS Heritage M & M LR and FR (conf) – Mrs Jill Godden

Friday 24 July

Amateur Hunter (ride and conf) – Mr Nick Collins
Amateur Hunter (ride and conf) – Mrs Jenny Banks
Working Hunter (ride) – Miss Michelle Underwood
Working Hunter (conf) – Mrs Victoria Cobham
Riding Horses (ride) – Miss Lesley-Anne Webb
Riding Horses (conf) – Miss Moggy Hennessy
M & M WHP (jumping) – Mrs Barbara McGrath
M & M WHP (conf) – Mr R Hunt

Saturday 25 July

Small Hunter (Ride) – Mrs L Daly
Small Hunter (Conf) – The Hon Mrs Hopper Cavendish
Hacks (ride) – Mr Ian Smeeth
Hacks (conf) – Mrs Vivienne Appell
Intermediate Show Riding Types (show) and Intermediate Show Hunter (conf) – Miss Vanessa De Quincey
Intermediate Show Riding Types (conf) and Intermediate Show Hunter (show) – Mr Chris Yates
Pretty Polly Ponies – Heritage LR and FR (show) – Mrs Nicky Turner
Pretty Polly Ponies – Heritage LR and FR (conf) – Mrs Emma Livesey
Miniatures – Mrs Vera Huddlestone
Part Bred Arabs (ride) – Miss Stephanie Turner
Part Bred Arabs (conf) – Mrs Jill Godden
Maxi Cobs (ride) – Miss Michelle Underwood
Maxi Cobs (conf) – Mr Michael Maryan

Sunday 26 July

Lead Rein, First Ridden and LR of SHT (show) – Mrs Julia Ryde-Rogers
Lead Rein, First Ridden and LR of SHT (conf) – Mrs Mary Rose Cole
Show Ponies (show) – Mrs Evelyn Tate
Show Ponies (conf) – Mrs Amanda Jones
Nursery Stakes (conf) and Intermediate W Hunter (jumping) – Mr Simon Somers
Nursery Stakes (jumping) and Intermediate W Hunter (conf) – Mrs Vivienne Appell
Pretty Polly Ponies – SP and Int (conf) SHP and M&M (show) – Mrs Nicky Turner
Pretty Polly Ponies – SP and Int (show) SHP and M&M (conf) – Mrs Emma Livesey
Cobs (ride) – Mrs Sarah Kate Coward
Cobs (conf) – Mr Stuart Ashton
Working Show Horses (ride) – Miss Jane Owen
Working Show Horses (conf) – Mr Tim Wiggett
Amateur Cobs (ride) – Miss Michaela Bowling
Amateur Cobs (conf) – Miss Susan Holliday
Amateur Hacks (ride) and Amateur Maxi Cob (ride) – Miss Jane Owen
Amateur Hacks (conf) and Amateur Maxi Cob (conf) – Mr Tim Wiggett
Trade Driving Classes – Mrs Clare Wigmore
Grooms Prize – TBC
Supreme Ridden Horse & Pony Championships – TBC